Slovensko
POPIS:
Slovensko je skutočne unikátna krajina – kde inde by sa na takom relatívne malom území dalo nájsť takmer všetko. Prírodné zázraky, historické pamiatky, bohatá ľudová kultúra a folklór, unikátne technické atrakcie a zábava priamo na rušných uliciach mesta. Nechajte sa očariť jeho krásami a vychutnajte si nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú tu určite nájdete. Objavte príťažlivosť jeho prírodnej scenérie a legendárnej histórie, kultúry a tradícií. Objavte Slovensko. Príďte sa na vlastné oči presvedčiť o obrovskej prírodnej rozmanitosti krajiny.
Budete ohromení eleganciou hlbokých údolí strážených majestátnymi horskými štítmi, krištáľovo čistými horskými prítokmi a potokmi a množstvom divokých zvierat. Vychutnajte si zvláštny zážitok zo spoznávania malebných historických miest krajiny a pôsobivých pamiatok svetového dedičstva. Ochutnajte jedinečné chute jeho regionálnych špecialít a tradičnej národnej kuchyne. To je len pár riadkov z pestrej knihy, ktorú Slovensko napísalo samo o svojej trvalej prírode, histórii, kultúre a tradíciách. Ak chcete objavovať jedinečné atrakcie Slovenska a tráviť voľný čas množstvom vzrušujúcich nezabudnuteľných zážitkov, ktoré na vás čakajú, berte týchto pár riadkov ako osobnú pozvánku.
Slovensko je štát v strednej Európe. Na západe hraničí s Českou republikou a Rakúskom, na severe s Poľskom, na východe s Ukrajinou a na juhu s Maďarskom. Územie Slovenska má rozlohu asi 49 000 kilometrov štvorcových a je prevažne hornaté. Počet obyvateľov je viac ako 5 miliónov a tvoria ho prevažne etnickí Slováci. Hlavným a najväčším mestom je Bratislava. Úradným jazykom je slovenčina, príslušník slovanskej jazykovej rodiny.
V 10. storočí bolo územie začlenené do Uhorského kráľovstva, ktoré sa samo stalo súčasťou Habsburskej ríše a Rakúsko-Uhorska. Po prvej svetovej vojne a zániku Rakúsko-Uhorska založili Slováci a Česi Československo. V 2. svetovej vojne existovala samostatná Slovenská republika (1939–1945) ako klientsky štát nacistického Nemecka. V roku 1945 bolo Československo pod komunistickou vládou obnovené ako sovietsky satelit. Slovensko sa stalo samostatným štátom 1. januára 1993 po mierovom zániku Československa.
Banská Bystrica
Banská Bystrica leží v srdci Slovenska. Mesto leží v údolí tretej najdlhšej slovenskej rieky Hron. Obklopujú ho Nízke Tatry, Veľká Fatra a Kramnické vrchy. Nemeckí osadníci v stredoveku pomohli zbohatnúť a presláviť Banskú Bystricu svojimi vyspelými technikami ťažby zlata, striebra a medi. Slávne časy baníctva zo 14. až 17. storočia zanechali architektonické dedičstvo gotických a renesančných patricijských kaštieľov a kostolov od románskych po barokové. Historická časť mesta sa tiahne okolo krásne zrekonštruovaného stredovekého trhoviska, dnes nazývaného Námestie Slovenského národného povstania. Banská Bystrica, domov jednej z popredných slovenských univerzít, žiari energiou mladosti.
Košice
Košice sú s 234 000 obyvateľmi po hlavnom meste druhým najväčším mestom Slovenska. Mesto leží v údolí rieky Hornád; na západe ho obklopuje Slovenské rudohorie. Košice sú centrom kultúry, priemyslu, obchodu, správy a vedy východného Slovenska. Druhé najväčšie mesto Slovenska je historickou pokladnicou a zároveň živým taviacim kotlom národností. Staromestské (staré mesto) pešie – len dláždené – kamenné hlavné námestie lemujú barokové a neoklasicistické kaštiele. Košice majú v skutočnosti najväčšiu zachovanú mestskú oblasť v krajine. V strede oválneho hlavného námestia sa nachádza aj najkrajšia katedrála na Slovensku.
Prešov
Prešovský kraj zaberá severovýchodnú časť Slovenska a rozprestiera sa od západu na východ. Na severe hraničí s Poľskom a na východe s Ukrajinou. Metropolou najväčšieho kraja Slovenska je mesto Prešov, tretie najväčšie mesto na Slovensku. Je tiež centrom historického regiónu Šariš. Jeho pýchou je mesto Bardejov (pamiatka UNESCO) so susednými svetoznámymi kúpeľmi Bardejovské kúpele. Šariš je tiež oblasťou s najväčším počtom drevených kostolíkov. Súčasťou regiónu je aj turisticky najatraktívnejšia oblasť Slovenska, pohorie Vysoké Tatry. Pohorie je navštevované pešími turistami, lyžiarmi a pacientmi klimatických kúpeľov situovaných v srdci Tatranského národného parku.
Trnava
Trnava sa nachádza na západnom Slovensku len 47 km od hlavného mesta Bratislavy na rieke Trnávka. So svojimi 69 500 obyvateľmi je 7. najväčším mestom krajiny. Ako hlavné mesto Trnavského kraja je sídlom rímsko-katolíckeho arcibiskupstva a 2 univerzít. Mesto je často označované ako „slovenský Rím“ vďaka mnohým kostolom v mestských hradbách. Názov mesta je odvodený zo slovenského slova tŕnie, čo znamená tŕňový ker. Centrum Trnavy bolo v roku 1987 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Nitra
Rozkladá sa na siedmich pahorkoch po oboch stranách rieky Nitry. Kvôli svojej strategickej geografickej polohe. Nitra sa prvýkrát spomína v rokoch 871 – 873 v listine „Conversio Bagoariorum et Carantanorum“ a je známa ako miesto, kde bol v roku 828 postavený prvý kresťanský kostol na území dnešného Slovenska. Kázal tu Cyril a Metod, patróni Európy a v roku 880 tu vzniklo prvé slovanské biskupstvo. Počas Veľkomoravskej ríše jedno z najväčších sídiel v strednej Európe, zostalo dôležitým centrom obchodu až do konca Habsburgovcov. Staré mesto a hrad, ktorý bol najväčším na Slovensku, nás zoznámia s miestnou históriou; množstvo sakrálnych pamiatok odzrkadľuje kresťanskú históriu. Nitra je sídlom rôznych inštitúcií, univerzít, divadiel a múzeí a známym miestom veľtrhov, ako aj moderným centrom priemyslu. Široká škála spoločenských, kultúrnych a športových podujatí každoročne priláka množstvo návštevníkov.
Bratislavský hrad
Bratislavský hrad je jednou z dominánt mesta – národnou kultúrnou pamiatkou. Je významnou pamiatkou nielen pre históriu Bratislavy, ale aj pre dejiny celej krajiny, najmä preto, že jej silueta je vyrazená na slovenskom cente. Nachádza sa na skalnatom kopci Malých Karpát v centre mesta s výhľadom na rieku Dunaj. Poskytuje tiež výborný výhľad na Bratislavu a Rakúsko. Mohutná budova má štyri rohové veže, ktoré pripomínajú prevrátený stôl. Podľa listinných dokladov stála v prvej štvrtine 13. storočia na najvyššom terénnom bode obytná veža so samostatným opevnením, ktorá sa zachovala ako Korunná veža. Obytná veža, ktorá bola miestom riadneho, náboženského a vojenského života, je dnes vyznačená v dlažbe dvora. Hradný kostol a prepošstvo sa presťahovali do podhradia v roku 1221. Odvtedy má história feudálneho centra svoj samostatný vývoj. Dnešná podoba monumentálnej stavby vznikla neskorogotickou prestavbou za cisára Žigmunda Luxemburského, ktorá sa začala v roku 1427. V rokoch 1431-1434 tu postavili veľký dvojposchodový palác.
Vysoké Tatry
Vysoké Tatry s pílovitými zubami a zasneženými vrcholmi, ktoré sa náhle vynárajú z roviny, sú úžasným pohľadom. Jediné skutočne alpské pohorie vo východnej Európe – týčiace sa do výšky 8 711 stôp (najvyšší Gerlachovský štít) – majestátne Vysoké Tatry sú zároveň jedným z najmenších veľhôr na svete a zaberajú len 100 štvorcových míľ. Zatiaľ čo na druhý najvyšší vrch (Lomnický štít 8 635 m) vedie pohodlná lanovka, oblasť je magnetom pre horolezcov, peších turistov a lyžiarov. Nádherné ihličnaté lesy pokrývajúce nižšie svahy boli čiastočne zničené vetrom so silou víchrice pri búrke v novembri 2004 a v súčasnosti prebieha masívne, medzinárodne financované úsilie o obnovu. Ale impozantné hory – a všetky rekreačné zariadenia, hotely a kúpeľné strediská – zostávajú nedotknuté, rovnako ako takmer 100 zrkadlovo hladkých ľadovcových jazier v tejto oblasti. Vaša návšteva tu pomôže oživiť oblasť.
Slovenský raj
Slovenský raj je čarovný lesnatý kúsok zeme na východe Slovenska, plný roklín, roklín, priepastí, lúk a vodopádov. Oddaní miestni turisti si užívajú osviežujúce prechádzky úzkymi kaňonmi až po vodopády, často s pomocou drevených mostíkov, vysokých rebríkov a železných reťazí. Prevýšenia nie sú vysoké, ale faktor dobrodružstva áno. Ale žiadny strach, prechádzky sú veľmi príjemné a nie také náročné, ako sa môže zdať!
Tiesňava Suchá Belá je jednou z najfascinujúcejších krasových značených ciest rajom. Na ceste vás čakajú vodopády, skalné okná, kaskády, rebríky, prírodné vírivky a dokonca aj starobylý kartuziánsky kláštor. Prehliadka začína na Podlesku. Dostanete sa tam z Hrabušíc. Zaparkujte svoje auto na stráženom parkovisku. Hlavná cesta je jednosmerná proti prúdu potoka. Uistite sa, že máte obuté dobré vodeodolné turistické topánky, budete prechádzať roklinou, často s potokom pod nohami. Osviežte sa kapustnicou, kofolou alebo langošom na chate Kláštorisko. Odtiaľ vedie rýchla spiatočná cesta na Podlesok. Prehliadka je polonáročná, celkovo 4 hodiny. Prajeme vám nebeskú cestu!
Slovenská hokejová reprezentácia
Slovenská reprezentácia mužov v ľadovom hokeji je národným hokejovým tímom Slovenska a je riadená Slovenským zväzom ľadového hokeja. Od marca 2010 ich Medzinárodná hokejová federácia (IIHF), svetový riadiaci orgán hokeja, označila za siedmy najsilnejší národný tím na svete. Je to jeden z najúspešnejších národných tímov ľadového hokeja na svete. Generálnym manažérom mužstva je Róbert Švehla a ich hlavným trénerom Zdeno Cíger.
Za posledných šestnásť rokov získalo Slovensko na majstrovstvách sveta štyri medaily vrátane zlatej v roku 2002 vo Švédsku. Na zimných olympijských hrách je najvyšším úspechom Slovenska 4. miesto vo Vancouvri 2010. Na turnaji vyhralo nad favorizovaným Ruskom a Švédskom, v semifinále prehralo s Kanadou a v zápase o bronz s Fínskom.
Slavín
Národná kultúrna pamiatka Slavín sa nachádza na jednom z najkrajších kopcov nad Bratislavou a je dôležitou súčasťou panorámy hlavného mesta Slovenska. Spoločné dielo popredných slovenských umelcov bolo verejnosti predstavené v roku 1960 ako spomienka na boj proti fašizmu a obetiam 2. svetovej vojny a na vojakov Červenej armády, ktorí zahynuli počas oslobodenia Slovenska. Pamätník pozostáva z troch organicky prepojených častí.
Prvou je vstupná časť, vychádzajúca z hlavného vstupu do ulice Na Slavíne s pôsobivým reliéfom. Zobrazuje skupinu vojakov prisahajúcich na bojovú vlajku. Reliéf je lemovaný dvojkrídlovým schodiskom, ktoré sa spája do jedného veľkého. Schody privádzajú návštevníkov do základnej scenérie, pričom centrálny monument sa odhaľuje v celej svojej kráse. Druhú časť tvorí dvojúrovňová plošina s hrobmi. Prístup k nim zdobia z dvoch strán bronzové sochy mladých ženských párov, ktoré symbolicky zdraví a pozdravujú osloboditeľov. Vojenský cintorín pozostáva zo šiestich masových hrobov na dvoch úrovniach a z 317 jednotlivých hrobov, okolo ktorých bolo spolu pochovaných 6 845 vojakov.
Prístup k hlavnému pamätníku obklopujú dve súsošia „Po boji“ a „Za hrobom súdruhovia“ v nadživotnej veľkosti. Spodnú časť samotného pamätníka tvorí sieň posvätných obradov. Steny sú zdobené mozaikami a strop je zdobený sklobetónovou okennou tabuľou. Nad halou sa týči 37 m vysoký pylón a na jeho vrchole je umiestnená vysoká socha „vojakov víťazstva“, ktorá zobrazuje vlajku Červenej armády na znak porážky nepriateľa.
Demänovská dolina
Demänovská jaskyňa slobody, ktorá sa nachádza v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, len pár minút autom od Liptovského Mikuláša, môže byť tým najkrajším podzemným miestom na Slovensku. Auto môžete zaparkovať hneď pod vchodom, jedinou nevýhodou je tu cena parkoviska :(… Prehliadka trvá cca 1 – 1,5 hodiny a prevedie vás nádhernými sálami a kupolami, prehliadnete si bohaté sintrové výplne, sintrové lekná, excentrické stalaktity, mohutné sintrové vodopády a stĺpy, sférolitické stalaktity a mnohé iné formy stalaktitov a stalagmitov, ktoré sú úplne uchvacujúce. Teplota v jaskyni je 7°C a je tam veľa schodov, takže sa asi neodporúča pre veľmi malé deti (4 roky a menej).Lístok je 7€ (plus 10€ ak sa chcete fotiť) A ak máte chuť sa potápať, hneď vedľa je Demänovská ľadová jaskyňa.
Východná
Východná, obec pod Vysokými Tatrami asi 20 kilometrov východne od Liptovského Mikuláša, je miestom, kde je prvý júlový víkend (každý rok) najstarší a najväčší folklórny festival hudby a tanca na Slovensku, ktorý sa koná od roku 1953, je vrcholnou prehliadkou nesmierne rozmanitých folklórnych tradícií Slovenska. Medzinárodná škála interpretov prezentuje aj ľudové tradície z iných krajín. Počas festivalu vo veľkom divadle pod holým nebom žije celá obec neopakovateľnou letnou atmosférou. Všade je postarané o zábavu a ubytovanie. Pre návštevníkov sú organizované tanečné a remeselné workshopy, tanečné zábavy a hry. Najvyššia ľudová udalosť sveta!
Grasalkovičov Palác
Grassalkovichov palác je veľkolepá neskorobaroková stavba. Svoje letné sídlo si musel postaviť významný a bohatý chorvátsky gróf Anton Grassalkovich v roku 1760. Anton Grassalkovich bol právnikom a neskôr predsedom Uhorskej kráľovskej koruny. Palác bol šľachtickým šľachtickým sídlom, bol jedným z centier spoločenského života najmä v období Márie Terézie. Jeden z najznámejších plesov sa konal na počesť sasko-tešínskeho vojvodu Alberta a jeho manželky Kristíny, dcéry Márie Terézie. Joseph Haydn hral na plese. Počas Slovenskej republiky tu býval prezident. V dobe totality to bol pioniersky dom. Po rekonštrukcii v roku 1996 je palác rezidenciou prezidenta Slovenskej republiky. Palác je jednoposchodová budova obdĺžnikového pôdorysu. Hoci je palác bežne pre verejnosť uzavretý, park za ním je verejnosti prístupný. Park je známy ako Grassalkovichova záhrada a tiež ako záhrady Prezidentského paláca. Pôvodne bola navrhnutá ako okrasná francúzska záhrada. Od roku 1919 sa stal obľúbeným miestom na prechádzky a koncerty a dodnes slúži ako pokojné útočisko od ruchu veľkomesta. Stojí tu socha cisárovnej Márie Terézie na koni a nachádza sa tu aj Fontána mladosti. Súčasťou parku je aj alej prezidentov, kde každá hlava štátu zasadí malý dub ako návštevný znak. Palác sa nachádza na Hodžovom námestí a vstúpiť doň je cez Štefánikovu alebo Banskobystrickú ulicu.
Staromestská radnica
Stará radnica je historická budova na Hlavnom námestí v Bratislave a je jednou z najstarších budov v Bratislave. Pozostáva z niekoľkých budov, a to Jakubov dom, Pawerov dom, Ungerov dom a Apponyiho palác. Pôvodnou súčasťou radnice je dom s vlastnou vežou na východnom okraji námestia. Radnica bola postavená v gotickom štýle v 15. storočí spojením viacerých domov (Pawerov dom, Ungerov dom a Apponyiho palác). Hlavná budova vedľa veže bola postavená v 14. storočí majorom Jakubom, no samotná veža bola postavená v 13. storočí v gotickom štýle. Neskôr prešiel viacerými zmenami a vylepšeniami, najmä prestavbou v renesančnom slohu v roku 1599 po zemetrasení, barokovou prestavbou veže v 18. storočí po požiari a neogotické krídlo bolo postavené v roku 1912. Objekt bol využívaný ako radnica od 15. storočia do konca 19. storočia. V tom čase slúžil aj inému účelu, ako väznica, mincovňa a slúžil ako depozitár zbrojníc a mestský archív. V súčasnosti slúži ako Mestské múzeum približujúce históriu Bratislavy. Vystavené predmety zahŕňajú nástroje mučenia, staromestské kobky, starožitné zbrane a brnenia, obrazy a miniatúry. Jednou z vystavených atrakcií je delová guľa zabudovaná v stene veže, ktorú strieľali Napoleonovi vojaci v 19. storočí. Stará radnica sa nachádza v centre mesta medzi Hlavným námestím a Primaciálnym námestím, vedľa gréckeho a japonského veľvyslanectva. Radnicu ľahko spoznáte podľa farebnej škridlovej strechy.
Oravský hrad
Oravský hrad je súčasťou najtypickejších a najprirodzenejších oblastí Slovenska. Nachádza sa na skalnatom kopci nad riekou Orava a obcou Oravský Podzámok. V priestoroch hradu sa konajú výstavy Oravského múzea – jedného z najstarších múzeí na Slovensku.
Hrad bol postavený v 13. storočí z dreva; drevo pomaly nahrádzal kameň. Počas Uhorska sa hrad stal hlavným centrom Oravy. Pôvodne bol hrad postavený v románskom a gotickom slohu, neskôr bol prestavaný na renesančný a neogotický. Počas histórie ho vlastnilo viacero majiteľov, prešiel mnohými prestavbami, najmä po obrovskom požiari v roku 1800. Najrozsiahlejšia prestavba bola po 2. svetovej vojne. V súčasnosti je hrad vo veľmi dobrom stave.
V súčasnosti sa hrad skladá z troch samostatných častí – hornej, strednej a spodnej časti. Toto neobvyklé riešenie si vynútil tvar skaly, na ktorej sa hrad nachádza. Hrad je ľahko dostupný autom, autobusom alebo vlakom z Ružomberka. Aby ste sa dostali na vrchol skaly, musíte zdolať takmer 300 schodov. Počas hlavnej sezóny sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia. Veľmi obľúbené sú nočné návštevy, ktoré zahŕňajú divadelné predstavenia a desivé podujatia.
Dobšinská ľadová jaskyňa
S celkovou dĺžkou takmer kilometer, celkovým objemom ľadu 360 892 kubických stôp a maximálnou hrúbkou ľadu 86,94 stôp, už samotná veľkosť Dobšinskej ľadovej jaskyne – v podstate rozsiahleho zamrznutého podzemného jazera – zaručene zapôsobí. „Ľadová diera“, ako sa nazývala, bola vytvorená pred 7 000 až 9 000 rokmi a bola miestnym obyvateľom dlho známa. V 18. storočí tam boli nájdené medvedie kosti, o ktorých sa verilo, že sú to dračie kosti. V roku 1870 prieskumníci oficiálne objavili jaskyňu a v nasledujúcom roku ju sprístupnili verejnosti. Dobšinská bola prvou jaskyňou v Európe osvetlenou elektrickým svetlom. Najlepší čas na návštevu je jar alebo začiatok leta. So všetkým tým ľadom si určite oblečte niečo teplé a vezmite si pevnú obuv/čižmy s nepreskakovacou podrážkou.
Rieka Orava
Rieka Orava v regióne Orava patrí k najčistejším riekam na Slovensku, no po mnohých povodniach bolo potrebné vybudovať vodnú nádrž Orava, ktorá sa nachádza v severnej časti krajiny. Vybudované bolo v rokoch 1941 až 1953 a so svojou rozlohou 35,2 km2 je najväčším jazerom na Slovensku. Oravská priehrada je významným turistickým centrom, ktoré ponúka skvelé služby pre milovníkov dovolenky. Turisti najviac navštevujú južnú časť priehrady, kde sa nachádzajú dve najlepšie vybavené strediská v okolí: Slanická osada a hotel Goral.
Návštevníci si môžu vybrať z mnohých typov reštaurácií, hostelov, hotelov, autokempingov, športovísk, požičovní športových potrieb. Vyhliadková plavba loďou je určite nezabudnuteľným zážitkom; prehliadka sa koná štyrikrát denne. Obrovské množstvo ďalších príležitostí je najmä počas letnej sezóny od polovice júna do konca septembra.
Slnečné jazerá
Slnečné jazerá (Slnečné jazerá) sa nachádzajú v meste Senec 25 km juhozápadne od Bratislavy. Postavili ho v roku 1845 ťažbou štrku, ktorý ťažila Uhorská stavebná železničná správa (Slovensko bolo vtedy súčasťou Uhorskej monarchie) za účelom výstavby železnice z Bratislavy do Galanty. Vytvorili 5 samostatných vodných útvarov, neskôr spojili jednu obrovskú nádrž s rozlohou 116 hektárov a hĺbkou 12 metrov.
Jedno z najznámejších stredísk na Slovensku patrí k tým najlepším nielen preto, že ponúka všetky typy ubytovania, ale aj množstvo športových zariadení. Návštevníci si môžu vybrať z množstva možností vodných športov – požičovňa člnov, vodných bicyklov, tobogánov a pod. Ľudia, ktorí vodu až tak neobľubujú, si môžu zahrať golf, tenis, squash, bowling, minigolf či stolný tenis.
Štrbské Pleso
Najvyššie položená osada v Tatrách – Štrbské Pleso ponúka 9 km ľahkých až stredne ťažkých lyžiarskych tratí na južných svahoch Predného Soliska, ktoré obľubujú rodiny, deti, ale aj skúsení lyžiari. V oblasti sú aj požičovne lyží a snowboardov, skiservisy a lyžiarske školy pre začiatočníkov. Užite si najvyšší štandard služieb v pokojnom a harmonickom rezorte.
Štrbské Pleso láka skvelými lyžiarskymi podmienkami na upravených tratiach pre slalom, zjazdové a bežecké lyžovanie, ako aj vysokou úrovňou služieb. Túto zimnú sezónu si lyžiari budú môcť užiť viac ako 2 km nových zjazdoviek s umelým zasnežovaním. Milovníci bežeckého lyžovania môžu využiť 26,5 km tratí. Nočné sánkovanie nesmie chýbať! A fanúšikovia adrenalínu by mali navštíviť vzrušujúci snowpark. Štrbské Pleso je najvyššie položené lyžiarske stredisko na Slovensku ponúkajúce čarovnú atmosféru vďaka bohatej histórii, luxusným hotelom.
INVESTÍCIA NA SLOVENSKU
Drahí priatelia,
V nasledujúcom texte nájdete najnutnejšie informácie potrebné pre investorov, ktorí chcú vedieť o investovaní v Slovenskej republike. Prevedie vás príležitosťami, celým procesom a administratívou, ktorá je potrebná.
Naša arabsko-slovenská obchodná, priemyselná a poľnohospodárska komora
sa nachádza na adrese:
Andrusovova 9, 851 01 Bratislava, Slovensko
Kancelária: +421 220 772 168 Mobil: +421 905 726 349
E-mail: office@ascc-chamber.com
Webstránka: www.ascc-chamber.com
Slovensko:
Počet obyvateľov je viac ako 5 miliónov a oblasť má 49 000 kilometrov štvorcových.
Slovensko hraničí s Českou republikou a Rakúskom, Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom.
Najväčšie mesto je Bratislava a je hlavným mestom Slovenskej republiky a druhým najväčším mestom sú Košice. Slovensko je členom Európskej únie, eurozóny, schengenského priestoru, NATO, OSN a ďalších. Úradným jazykom je slovenčina.
Slovensko je vysokopríjmová ekonomika. S najvyšším udržateľným HDP v EÚ uvádza 10,4 % v roku 2007 a najvyšším ratingom z krajín V4. Slovensko je členom EÚ od roku 2004 a euro prijalo za svoju menu začiatkom roka 2009. Hlavné mesto Bratislava je najväčším finančným centrom na Slovensku. Nezamestnanosť výrazne klesá, a to vďaka investíciám zahraničných investorov.
Eurozóna je hospodárskou a menovou úniou (HMÚ) 18 členských štátov EÚ, ktoré prijali euro (€) ako spoločnú menu a jediné zákonné platidlo.
Eurozónu tvoria:
Rakúsko, Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Taliansko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Španielsko. Ostatné krajiny EÚ (okrem Spojeného kráľovstva a Dánska) sa musia pripojiť, keď splnia kritériá. Žiadny štát neopustil ani nebol vyhostený. Monako, San Maríno, Vatikánsky mestský štát a Andorra uzavreli formálnu dohodu s EÚ o používaní eura ako svojej oficiálnej meny a vydávaní vlastných mincí. Iné krajiny ako Kosovo a Čierna Hora prijali euro jednostranne, no tieto krajiny formálne netvoria súčasť eurozóny a nie sú zastúpené ani v ECB, ani v Euroskupine.
Najdôležitejšie faktory pre zahraničných investorov sú: lokalita, lokalita, lokalita.
Zahraniční investori investujúci na Slovensku môžu ťažiť zo strategickej geografickej polohy krajiny. Keďže sa krajina nachádza v strede európskeho kontinentu, investori majú jednoduchý prístup do ďalších nákupných centier v EÚ a rozširujú tak obchodné vzťahy.
DOPRAVA
Vzťahy medzi Slovenskou republikou a jej susedmi možno rozdeliť na bilaterálne a multilaterálne. Spolu so Slovenskom sú štyri susediace štáty (Česká republika, Poľsko, Rakúsko a Maďarsko) členmi Európskej únie a Schengenského priestoru. To znamená, že ľudia a tovar môžu ľahko prekročiť hranicu bez pasovej kontroly. Pas alebo vízum sú potrebné len na prekročenie hranice s Ukrajinou.
Slovensko patrí do spoločenstva štyroch stredoeurópskych krajín s názvom Vyšehradská štvorka (V4). Členmi V4 sú Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Cieľom Vyšehradskej štvorky je presadzovať spoločné záujmy v procese európskej integrácie a transformácie týchto ekonomík.
ČESKÁ REPUBLIKA
Hranice Slovenska) 252 km) s Českou republikou sú na západnej strane krajiny. Faktom je, že slovenská kultúra, obyvateľstvo a jazyk sú veľmi podobné Čechom.
Žije tu zmiešané obyvateľstvo. V Českej republike (hlavne v Prahe) študuje alebo pracuje viac ako 320 000 Slovákov, jazykové bariéry prakticky neexistujú. Vďaka spoločnej minulosti týchto dvoch krajín majú silné kultúrne a ekonomické vzťahy.
RAKÚSKO
Napriek tomu, že slovensko-rakúska hranica má len 91 km, rakúsko-slovenské vzťahy majú bohatú históriu.
Rakúsko bolo jediným susedným štátom EÚ so Slovenskom a v roku 1996 bolo najväčším zahraničným investorom na Slovensku a zároveň výrazne podporovalo integráciu SR do EÚ. Celkový dovoz Rakúska do SR je zatiaľ na 4. mieste a vývoz SR do Rakúska je tiež na 4. mieste.
MAĎARSKO
Hranica s Maďarskom má dĺžku 677 km. Od začiatku vzniku Slovenska majú obe krajiny dobré vzťahy. Maďarsko je jedným z najdôležitejších cieľov krajín, celkový export zo Slovenska do Maďarska predstavuje 7,2 %.
Pri slovensko-maďarských hraniciach žije početná maďarská menšina (9,5 %). V Komárne (slovenské mesto na juhu, vpravo na hranici). Dokonca existuje aj univerzita, kde vyučuje a študuje v maďarčine – Univerzita J. Selyeho.
UKRAJINA
Ukrajina je jedinou európskou krajinou, s ktorou Slovensko susedí. Hranica je dlhá 97 km. V súčasnosti Ukrajinci vítajú akúkoľvek iniciatívu Slovenska kia, aby sa podelila o skúsenosti z procesu pristúpenia k EÚ.
POĽSKO
Poľská hranica so Slovenskom je dlhá 444 km.
Poľsko a Slovensko majú veľmi podobné ekonomické a bezpečnostné systémy. Vzájomný obchod je 25 % a rastie. Poľsko je zaradene medzi päť najlepších obchodných partnerov Slovenska.
PRACOVNÝ TRH
V ČOM JE SLOVENSKO INÉ? ČO ODLIŠUJE SLOVENSKO?
NÍZKE NÁKLADY NA PRÁCU A VYSOKÁ PRODUKTIVITA PRÁCE.
SLOVENSKO JE PLNÉ VYSOKO KVALIFIKOVANÍCH A TECHNICKY ZRUČENÝCH ROBOTNÍKOV. ZAHRANIČNÍ INVESTORI INVESTUJÚ V RÔZNYCH SEKTOROCH KRAJÍN.
V produktivite práce vyjadrenej v odpracovaných hodinách alebo na zamestnanú osobu je Slovensko jedným z regionálnych lídrov. Produktivita práce je vyjadrená ako HDP na odpracovanú hodinu. V porovnaní s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom sa Slovensko počas celého trvania drží na prvom a druhom mieste v produktivite práce.
Minimálna výplata na Slovensku je stanovená na 352 € mesačne, priemerná mzda za rok 2014 je 861 € mesačne. Miera nezamestnanosti sa v roku 2014 po období poklesu nezamestnanosti zvýšila na 13,3 %.
EURO
Od 1. januára 2009, keď Slovensko vstúpilo do EÚ, prijalo euro ako svoju menu, pričom riziko straty v podnikaní v dôsledku rozdielov v menových prepočtoch bolo zanedbateľné. Euro je silná a celosvetovo akceptovaná mena. To je veľký prínos pre zahraničných investorov investujúcich v krajine.
ZAHRANIČNÍ INVESTORI
V posledných rokoch ide o rastúci trend. V roku 2006 predstavovali zahraničné investície v krajine 30,3 bilióna dolárov, čo predstavuje viac ako polovicu HDP krajiny (55 %). V roku 2007 sa HDP zvýšil o 10,4 %. Trhové analýzy predpovedajú, že trend HDP na Slovensku je v najbližších rokoch vo všeobecnosti nastavený na stabilné tempo rastu. Zahraniční investori investujúci v krajine získajú hodnotné výnosy zo svojich investícií.
Rozsah Názov projektu Trvanie na začiatku príjmov Očakávaný príjem
5 000 EUR – 50 000 EUR Agentúra s prenájmom auta 2-3 mesiace Až 35 % ročne
50 000 EUR – 250 000 EUR Reštaurácia 6 mesiacov Až 48 % ročne
250 000 EUR – 1 M EUR Technologické centrum 2 roky Až 60 % ročne
STIMULY
Hlavným investičným stimulom je podpora ekonomického rozvoja niektorých znevýhodnených oblastí v SR zameraná na konkrétne regióny s cieľom odstraňovať regionálne rozdiely a napomáhať rozvoju znevýhodnených regiónov podporou investícií a tvorby pracovných miest.
FORMY INVESTIČNÝCH PROJEKTOV A ICH PODMIENKY
OPRÁVNENÉ PROJEKTY
Zákon o investičnej pomoci rozdeľuje projekty do štyroch kategórií, ktoré možno podporiť:
- priemysel
- technologické centrá
- strediská zdieľaných služieb
- cestovný ruch
SPOLOČNÉ PODMIENKY PRE VŠETKY KATEGÓRIE SÚ:
- Existujú stimuly na založenie nového subjektu, ako aj na rozšírenie existujúceho subjektu
- Minimálne 50 % minimálnej investície musí byť pokrytých vlastným kapitálom investora
- Práce na projekte nemôžu začať skôr, ako ministerstvo hospodárstva schváli poskytnutie pomoci
- Príjemcom môže byť len slovenský subjekt
- Investičný zámer musí byť predložený v slovenskom jazyku
- Na získanie investičného stimulu nie je právny nárok
- Minimálna výška investícií v priemysle závisí od miery nezamestnanosti v navrhovanom území.
Na obstaranie nových strojov a zariadení je potrebné použiť minimálne 60 % / 50 % / 40 % oprávnených nákladov (podľa nezamestnanosti v konkrétnom regióne).
Minimálna výška investície do technologických centier a centier zdieľaných služieb nezávisí od miery nezamestnanosti v navrhovanom území.
Podmienky sú nasledovné:
- Polovica minimálnej investície (napr. 5 miliónov EUR / 2,5 milióna EUR) musí byť financovaná z vlastného imania investora
- 40 % / 20 % oprávnených nákladov sa musí použiť na obstaranie nových strojov a zariadení. Minimálna výška investícií do cestovného ruchu opäť závisí od miery nezamestnanosti v navrhovanom území.
TECHNOLOGICKÉ CENTRÁ
- Minimálna investícia do investičného majetku je 500 000 EUR
- Minimálne 200 000 EUR musí byť krytých vlastným majetkom
- Spoločnosť musí zamestnávať minimálne 60 % zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním
CENTRÁ ZDIEĽANÝCH SLUŽIEB
- Minimálna investícia do vybavenia dlhodobého majetku je 400 000 EUR
- Minimálne 200 000 EUR musí byť krytých vlastným majetkom
- Spoločnosť musí zamestnávať minimálne 30 % zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním
FORMY STIMULY
- Hotovostný grant
- Čiastočná daňová úľava
- Príspevok do nových príspevkov
- Prevod majetku štátu / obce na investora za zvýhodnenú cenu
OPRÁVNENÉ NÁKLADY
- Náklady na obstaranie pozemkov
- Náklady na obstaranie budov
- Náklady na obstaranie technologických zariadení a strojov
- Dlhodobý nehmotný majetok – licencie, know-how a pod.
POTREBNÉ DOKUMENTY
PRE REGISTRÁCIU FIRMY
VYROBIŤ V DOMOVSKEJ KRAJINE:
- Pripravte si nasledovné:
o Skopírujte si pas + občiansky preukaz, ak už máte kartu na pobyt v Európe
o formulár na založenie spoločnosti (odovzdajú vám ho naši zástupcovia)
- Vydať plnú moc v advokátskej kancelárii založiť spoločnosť.
o Splnomocnenie bude vydané na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky, ktorý sa vzťahuje na krajinu Vášho bydliska / štátnej príslušnosti.
Naplánujte si nasledovné v angličtine a písomne:
- Akcionári, vymenovaní riaditelia, ako budú akcionári spolupracovať a konať v spoločnosti.
- Činnosti spoločnosti.
- Meno spoločnosti.
- Sídlo (adresa) [Môže to byť prenajaté miesto, nehnuteľnosť vo vlastníctve, vyhlásenie, že vlastník nehnuteľnosti súhlasí s registráciou vašej spoločnosti na adrese svojej nehnuteľnosti, prenajatá virtuálna poštová adresa].
- Distribučný zoznam akcií [minimálne 750 eur na akcionára, minimálne imanie je 5 000 eur pre spoločnosť].
- Každý konateľ [slovenský jazyk] (konateľ) musí mať povolenie na pobyt (trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na podnikanie) na Slovensku.
- Občania EÚ nemusia zostať na Slovensku.
- Výška investície a meno osoby, ktorá ju vloží do banky. [Dlžné sumy sú v sekcii platieb nižšie].
ŽE AKCIONÁRI ZÍSKAVAJÚ POBYT NA SLOVENSKU
- O žiadosti rozhodne zákon spravidla do 90 dní, pričom túto lehotu možno vo výnimočných prípadoch predĺžiť.
- Pobyt si vyžaduje pohovor na cudzineckej polícii, ktorého sa akcionár musí sám zúčastniť a na základe firemných dokumentov bude akcionárovi udelené obchodné vízum.
- Register trestov z vašej krajiny + (krajina pobytu, ak existuje) [Upozorňujeme, že register trestov musí byť super legalizovaný na Slovensku]
- Proces trvalého pobytu sa začne PO dokončení procesu registrácie spoločnosti
PLATBY V KRAJINÁCH (ZA REGISTRÁCIU FIRMY, ZA ZÍSKAVANIE POBYTU).
PLATBY DO KRAJINY (ZA REGISTRÁCIU FIRMY, ZA POBYT
PRE REGISTRÁCIU FIRMY
- Minimálna výška investície 5 000 EUR – nie je potrebné vkladať na bankový účet spoločnosti.
- 5 EUR za každú vybranú aktivitu – ak sa rozhodnete vybrať viac ako 5 aktivít.
- Počítajte s 200-300Eurovými známkami a tlačivami
ZA ZÍSKANIE POBYTU NA SLOVENSKU
- 20 000 EUR na účet spoločnosti (možno minúť po vydaní povolenia na pobyt)
- 3 500 eur na váš osobný účet na Slovensku na pokrytie vášho pobytu na 1 rok (vratné po vydaní povolenia na pobyt)
- Ak nemáte medzinárodné zdravotné poistenie, musíte mať zdravotné poistenie na Slovensku s nákladom 50 eur, ktoré sa platí mesačne po získaní povolenia na pobyt.
- Ak chcete pracovať vo svojej firme na Slovensku a máte sociálne poistenie, počítajte s minimálne 120 Eur mesačnými odvodmi do sociálnej poisťovne.